Butiken vinner den otålige
Den fysiska butiken har tydliga konkurrensfördelar gentemot e-handeln. Kläm och kännfaktorn är en viktig komponent, att kunden får varan direkt är en annan. En tredje faktor är att det helt enkelt är roligare att gå till butiken.
62 procent av de tillfrågade konsumenterna uppgav att de gjorde sitt senaste köp i en fysik butik. Bland dem säger 18 procent att de vill få varan direkt och inte hade tålamod att vänta ett par dagar.
17 procent ville se och testa produkten, medan 15 procent helt enkelt tycker att det är roligare att handla i butik.
15 procent uppgav att de gjort ett spontanköp i den fysiska butiken.
Rapporten drar slutsatsen att webbutiker har svårt att konkurrera med dessa styrkor, och förespråkar snabbare leveranser och att webbutiken kompletteras med attraktiva fysiska butiker.