Franchisetagare stämmer Reitan
Efter att ha blivit av med pengar i Panaxiakonkursen, vill franchisetagarna hos Pressbyrån och 7-Eleven att Reitan ska ta en del av förlusten. Nu möts parterna i ett skiljedomsförfarande.
Flera av Reitans franchisetagare för Pressbyrån och 7-Eleven drabbades och blev av med pengar. Franchisetagarna har hävdat att förlusten som uppkommit är Reitans ansvar och att Reitan därför ska ta ansvar för den.
Nu stämmer franchisetagarna, med hjälp av organisationen Sveriges Franchisetagare, Reitan - i formell mening påkallas ett skiljeförfarande. Skiljedomsförfarandet är påbörjat i Stockholms Handelskammares Skiljedomsinstitut.
- I alla franchiserelationer måste det finna två balanser, dels den mellan rättigheter och skyldigheter, dels mellan risk och möjlighet till utkomst. Franchisetagarna inom Reitan har liten rådighet över val av leverantörer och det betyder att franchisegivarens ansvar är långtgående för de leverantörer man anvisar, säger Sveriges franchisetagares vd Robert Dimmlich i en kommentar.
Helena Ekdahl , hr-chef på Reitan Convenience Sweden AB, tecknar en annan bild av förloppet.
- Vi har olika syn på vem som bär ansvaret här, och det är tråkigt att vi hamnat i den här situationen. Men nu får vi se vad skiljedomsförfarandet kommer fram till, säger hon fortsätter:
- Vi har gått in och täckt större delen av förlusten för våra franchisetagare. Nu är det en enstaka, före detta franchisetagare som drivit det hela till skiljedom.