Italienskt cykelkoncept till Malmö
Cykelkaféet Bianchi Café öppnar i Malmö. Det blir Kv. Caroli som får Salvatore Grimaldis koncept med restaurang, café, delikatesser, cykelbutik och verkstad. Allt i ett.
– Vi erbjuder det bästa av vad Italien står för – god mat och dryck, mode, kultur, cykel och design, säger Bianchi cafés ägare Salvatore Grimaldi som fortsätter – Jag är övertygad om att Malmöborna med sin cykeltradition kommer gilla vår mat, miljö och våra cyklar.
– Bianchi Café kommer sätta en ny nivå i Malmö som livsstilskoncept där det italienska köket och världens mest kända cykelmärke är det centrala, detta är onekligen en prestigehyresgäst som passar bra in i vår omfattande vitalisering av Kv. Caroli, säger Magnus Ungmark , regionchef på fastighetsbolaget Profi.
Kv. Caroli genomför en total ombyggnation och till hösten öppnar den sista av tre etapper i det 16 000 kvadratmeter stora handelskvarteret.
– Vi kommer att presentera ytterligare spännande etableringar inom de närmaste dagarna, säger Staffan Olsson, VD Profi.