23948sdkhjf

Elgiganten öppnar stort i Bäckebol

På tisdag öppnar Elgiganten sin femtonde Megastore, den här gången i Göteborgs Bäckebol.


- Vi har stark vind i seglen och känner oss trygga inför framtiden och därför fortsätter vi våra satsningar på Megastores i städer där vi ser potential, säger Niclas Eriksson , Elgigantens vd.

Med fem varuhus i området kan Elgiganten erbjuda Göteborgarna en varuhusmix; från det mindre och centralt belägna varuhuset i Nordstan till det allra största varuhuset i Bäckebol. I Bäckebol finns på 3 700 kvadratmeters totalyta ett fullskaligt sortiment med bland annat två av Elgigantens snabbast växande affärsområden: Epoq-kök och företagsförsäljning.

- Mitt mål är att kunderna ska uppleva en radikal skillnad, både i varuhusets fysiska utformning men framför allt i upplevd service, säger Kimmo Kumpula , varuhuschef Bäckebol.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078