23948sdkhjf

E-handeln driver lönsam tillväxt för Clas Ohlson

Nätförsäljningen ökade under kvartalet med 25 procent och blir en allt tydligare konkurrensfördel för prylkedjan.

Hemfixarkedjan Clas Ohlson redovisar ökad omsättning under tredje kvartalet i det brutna räkenskapsåret jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten ökade.

Omsättningen steg 13,1 procent till 3 859 miljoner kronor (3 412). Den organiska försäljningstillväxten var 13 procent (12). Försäljningen online ökade 22 procent till 717 miljoner kronor (589). Kvartalet innefattade den viktiga julhandeln.

Clas Ohlson kommunicerar även försäljningen i februari, som ökade 5 procent organiskt till 715 miljoner kronor (686).

"Den positiva utvecklingen har fortsatt in i februari med en organisk försäljningsökning om 5 procent, trots en negativ kalendereffekt om 4 procent hänförlig till fjolårets skottår", skriver bolaget.

I sina kommentarer säger vd Kristofer Tonström att e-handeln blir en tydligare konkurrensfördel.

”E-handeln fortsätter att driva lönsam tillväxt. Kunderna uppskattar tillgängligheten med butiker i attraktiva lägen och en e-handel med flera leveransalternativ och ett bredare produktutbud”, fortsätter Tonström.

”Totalt sett ökade försäljningen på www.clasohlson.com med 25 procent i kvartalet. Spares Group har också haft en stark utveckling i Q3 med en försäljningsökning om 14 procent.”

Ebita-resultatet blev 556 miljoner kronor (425), med en ebita-marginal på 14,4 procent (12,5).

Rörelseresultatet blev 553 miljoner kronor (422), med en rörelsemarginal på 14,3 procent (12,4). Det var det högsta rörelseresultatet någonsin i ett tredje kvartal.

Justerat rörelseresultat blev 553 miljoner kronor (425), med en justerad rörelsemarginal på 14,3 procent (12,5).

Resultatet efter skatt blev 526 miljoner kronor (321), en ökning med 63,9 procent mot föregående år.

Resultat per aktie uppgick till 6,72 kronor (5,07), vilket innebär en ökning med 32,5 procent mot föregående år.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.047